Výměnný pobyt našich žáků v Holandsku

26. 10. – 3. 11. 2013, V neděli 3. října se osmnáct našich žáků vrátilo z výměnného pobytu v Nizozemsku, a vypadali velmi spokojeně. Skupina devíti hochů a devíti děvčat převážně z 2. ročníku, kvinty, sexty a septimy odcestovala v sobotu 26. října pod vedením učitelů Ivy Uhrové a Jana W. Jongepiera ke svým partnerům ve městě Middelburg, aby spolu s nimi tuto zemi větrných mlýnů a tulipánů objevovali. Celý článek a fotografie po kliknutí na "více..."

Výměnný pobyt v Nizozemsku

26. 10. – 3. 11. 2013, V neděli 3. října se osmnáct našich žáků vrátilo z výměnného pobytu v Nizozemsku, a vypadali velmi spokojeně.

Skupina devíti hochů a devíti děvčat převážně z 2. ročníku, kvinty, sexty a septimy odcestovala v sobotu 26. října pod vedením učitelů Ivy Uhrové a Jana W. Jongepiera ke svým partnerům ve městě Middelburg, aby spolu s nimi tuto zemi větrných mlýnů a tulipánů objevovali. A program nabízený tamní střední školou Nehalennia byl opravdu všestranný. Žáci historické město Middelburg nejen procházeli, ale prohlíželi ho i z lodi, seznamovali se s hrázemi, poldry a Deltaplánem, byli v městu Haag – centrum nizozemské politické moci. Navštívili také farmu, kde se vyrábí sýr. Ani sportovní den nebyl klasický volejbalový turnaj, ale skládal se z pěti zajímavých disciplín – dvou bojových sportů, slepého volejbalu, dodgebalu a her o spolupráci. K tomu všemu si studenti vytvořili dobrý obraz o nizozemských zvyklostech díky tomu, že byli ubytováni v rodinách svých partnerů.

Podzimní počasí účastníkům moc nepřálo (déšť, silný vítr), zato však Nizozemci byli podle nich vesměs velmi milí a se všemi se dalo anglicky dorozumět. Gymnazisté objevili i řadu dalších pozitiv. Líbila se jim nejen krajina, ale i tamní přívětivá škola, čisté a časté vlaky, jezdění na kolech nebo nákupní večer – jeden den v týdnu jsou obchody otevřené do 21 hodin. K dobré atmosféře a nadměrné spokojenosti z výměnného pobytu mezi studenty přispěl i fakt, že většina z nich dobře vycházela se svými partnery a jejich rodinami.

Účastníci výměny narazili i na méně příjemné skutečnosti. Například na to, že Nizozemci mají teplé jídlo večer, takže jim přes den stačí jen nějaká malá svačina (většinou sladká). Také některým sotva stačilo kapesné z domu, protože pití a jídlo v hospodách a restauracích jsou několikanásobně dražší než u nás.

Na jaře příštího roku přiletí nizozemští žáci na týden sem, aby se seznamovali s naším krajem a našimi mravy. Purkyňovo gymnázium letos organizuje i výměnný pobyt se Srbskem a na konci školního roku žákům nabízí poznávací zájezd do Anglie.

Fotogafie - 2013, 26. 10 - 3. 11., Výměnný pobyt v Holandsku

Akce dokumentů

Kategorie: