Noc vědců poprvé i na Purkyňově gymnáziu

27. 9. 2013, V pátek se Purkyňovo gymnázium ve Strážnici poprvé připojilo k Noci vědců. Tato akce se každý rok odehrává především v univerzitních městech, ale učitelka fyziky Mgr. Lenka Macháčková se rozhodla ji za pomoci svých kolegů zorganizovat ve Strážnici.

IMG 2075

Noc vědců poprvé i na Purkyňově gymnáziu ve Strážnici

27. 9. 2013, V pátek se Purkyňovo gymnázium ve Strážnici poprvé připojilo k Noci vědců.  Tato akce se každý rok odehrává především v univerzitních městech, ale učitelka fyziky Mgr. Lenka Macháčková se rozhodla ji za pomoci svých kolegů zorganizovat také ve Strážnici.

Strážnická podoba Noci vědců ukázala, že i na střední škole je co ukazovat. V tomto prvním ročníku mohli zájemci mezi 18. a 22. hodinou navštívit celkem pět stanovišť. Jednalo se o biologii, ekologii, fyziku, zeměpis a informační technologii. Každé stanoviště bylo vedeno jiným učitelem za pomoci dobrovolníků z řad studentů.

Program byl připraven tak, aby zájemci mohli strávit 20–30 minut na každém stanovišti. V učebně zeměpisu proběhlo seznámení se známými i méně známými památkami a turistickými atrakcemi z celého světa, poté následoval ověřovací kvíz. Biologové se zaměřili na mikroskopování a připravili preparáty, u nichž návštěvníci určovali jejich původ. Také si mohl každý sám připravit a studovat preparát lidského vlasu nebo včelího křídla.

Stanoviště ekologie nabízelo soutěž o nejúčinnější sešlapání PET láhví, kviz o znalostech v otázkách životního prostředí, praktické třídění odpadů, výzvu a promítání videoklipů s ekologickou tematikou. V učebně fyziky se zájemci dozvěděli méně známé informace o atmosférickém tlaku a vztlakové síle. Mohli sledovat nebo sami provádět pokusy na toto téma a také si krátkým kvízem ověřit, co si zapamatovali.

Bezesporu nejzajímavějším prvkem strážnické Noci vědců byl malým počítačem vedený robot ze stavebnice Lego. Robot dostal roli hlídače pomyslného areálu (kus chodby) a dokázal poznat cizí osoby (kelímky) a následně je doslova zmlátit nebo vyhodit.

Akci navštívilo celkem 45 osob a rodin. Organizátoři však doufají, že jich příští rok bude alespoň dvojnásob.

Ing. Jan W. Jongepier

fotografie - 2013, 27. 9. - Noc vědců poprvé na gymnáziu

Akce dokumentů

Kategorie: